Realitní krize?

2_2

Hrne se to na nás ze všech stran - realitní bublina praskla - krize hypoték - ceny padají!

Ale jaká je vlastně situace, když se podíváte kolem sebe? Pravda je, že všichni potřebujeme bydlet. A bytů je málo, naopak lidí hodně. Praha ještě více než zbytek republiky ukazuje, jak je každý metr čtvereční obytné plochy cenný. A s tím se jen tak nic nestane. 

Ano, doba JE těžká, to cítíme všichni. Je na místě uskromnit se, zvážit své životní potřeby, možná přehodnotit plány. Ale je vhodná doba koupit nemovitost? Za mne rozhodně ANO. Ve chvíli, kdy máte připravenou určitou sumu (ať už z úspor, dědictví, podnikání...) je investice "do cihly" vždy sázka na jistotu. Nemovitosti v dlouhodobém horizontu stoupají na ceně, krátkodobé výkyvy jsou vždy následně vyrovnány, a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zvrátit.

A co když patříte ke druhé skupině kupujících, tedy chcete využít hypoteční úvěr? I v tuto chvíli říkám ANO - úroková sazba vzrostla, nicméně v dlouhodobém hledisku je pořád příjemná! Pamatuju si klienty, kteří měli zafixováno za 10% a měli radost! Takže ano, byl to pro nás šok, ale 6-7% opravdu není žádná tragédie. Navíc můžete těžit ze situace, kdy se spousta kupujících zalekla a z trhu se stáhla - máte možnost více si vybírat a také - domluvit si výhodnější podmínky koupě! Jako přidanou hodnotu vidím, že až (jestli!) úrokové sazby opět klesnou, máte možnost zdarma/za minimální poplatek svou půjčku refinancovat, dostat se na nižší splátku a oproti novým kupujícím budete několik let/měsíců napřed, navíc v nemovitosti, kterou jste si vybrali na poměrně bohatém trhu a nebudete se tlačit ve frontě s ostatními čekateli na nemovitosti, u kterých bude cena opět vyšší, než by se nám zdálo být "přiměřené"...

 

Jak vnímáte současnou situaci v realitách vy? Zvažujete prodej, koupi, pronájem? Nebo raději vyčkáváte, monitorujete situaci, spřádáte plány? 

M.